Αναζήτηση: Ολυμπιακοί Αγώνες 2021

Ολυμπιακοί Αγώνες 2021: Χρυσός Ολυμπιονίκης στο μήκος ο «ιπτάμενος» Μίλτος Τεντόγλου

Στον αγώνα της ζωής του ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε το άλμα της ζωής του και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις μήκος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο «ιπτάμενος» Έλληνας πρωταθλητής από τα Γρεβενά, έπειτα από μια συναρπαστική μάχη, κατά την οποία, ως επί το πλείστον, κινήθηκε μεταξύ χάλκινου μεταλλίου και πέμπτης θέσης, στην έκτη και τελευταία του προσπάθεια, προσγειώθηκε στα 8,41 μ. και πήρε το χρυσό...

Διαβάστε το άρθρο

Ολυμπιακοί Αγώνες 2021: Χάλκινος ολυμπιονίκης ο Λευτέρης Πετρούνιας

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Η προσπάθεια που κατέβαλε ο Έλληνας υπερπρωταθλητής ήταν καταπληκτική, αλλά αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τον μεγάλο του αντίπαλο, Κινέζο Γιανγκ Λιου, ο οποίος άγγιξε το τέλειο κατά τη διάρκεια του τελικού των κρίκων, ούτε και τον έτερο Κινέζο Χάο Γιόου που ήταν δεύτερος. Μπορεί πάντως να μην ήρθε το χρυσό...